historia chóru

pierwsza próba

3 listopada 1971

i co było dalej ...

Warszawski Chór Żeński HARFA został powołany 3 listopada 1971 r., w ramach Towarzystwa Śpiewaczego Harfa i od niego też przyjął swoją nazwę, a po kilkunastu latach usamodzielnił się jako osobne stowarzyszenie. Prawie od początku jego istnienia do dziś dyrekcje artystyczną sprawuje Maestro Janusza Dąbrowski – absolwent wydziału dyrygentury poznańskiego konserwatorium muzycznego w klasie prof. Stefana Stuligrosza.
Żeńska Harfa, zyskawszy szybko popularność, występowała na zaproszenia różnych organizacji i prywatnych osób nie tylko w Polsce, ale i za granicą odbyła tournée po Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Danii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech, a nawet po dalekiej Syberii, gdzie zespół przyjmowany był wyjątkowo serdecznie. Zespół brał udział w festiwalach muzyki chóralnej, między innymi w Międzyzdrojach, Poznaniu, we Włoszech w Pordenne i Loreto. We Francji w połowie lat osiemdziesiątych została nagrana płyta, a jeden z koncertów zarejestrowany przez francuską telewizję FR 3 transmitowany był we fragmentach jeszcze długie lata.
Chór wykonuje pieśni popularne, rozrywkowe, a nawet ludowe z całego świata, fragmenty oper i operetek, pieśni gospel i oryginalne, a także współczesne do tekstów liturgicznych kościoła prawosławnego, których kilka skomponował Janusz Dąbrowski. Co roku zespół występuje z koncertami kolędowymi oraz patriotycznymi z okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych. W latach 70 i 80-tych chór nagrał kilka kaset magnetofonowych, w roku 1986 płytę długogrającą LP we Francji, w erze dysków kompaktowych wydanych zostało kilka płyt CD z nagraniami kolejnych koncertów jubileuszowych i innych. Jedna z płyt nagrana została podczas koncertu pt. Skarby Muzyki w Muzeum Narodowym w Warszawie (dyrygowała Jadwiga Sieroń). Chór uczestniczył w kliku programach telewizyjnych i radiowych oraz w kilku filmach („Hubal”, „ Nadzór” „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”).

następnie

od 2010 roku

nowa dyrygentka

Wraz z przyjściem nowej dyrygentki Pani Olgi Wądołowskiej (2010 r.) absolwentki Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, chór podjął nowy rodzaj aktywności: uczestnictwo w spektaklach teatralnych. W roku 2011 w „Klątwie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wojciecha Farugi, w 2012 roku w spektaklu „Walentyna” w reż. Jw. Teatrze Studio w 2013 roku, w spektaklu międzypokoleniowym „Art.-Generacje” w reż. Johna Somersa, wystawionym kilka razy w Łazienkach Królewskich i w tym samym roku w nowej edycji „Fiesty Wolności”, zorganizowanej przed Dom Spotkań z Historią z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. W spektaklach tych wykonane zostały bardzo zróżnicowane stylistycznie utwory muzyczne: od muzyki współczesnej inspirowanej pieśniami ludowymi, poprzez opracowania rosyjskich pieśni ludowych i popularnych, aż do pieśni nurt reggae i w stylu musicalowo- jazzowym. W tym czasie chór kilkakrotnie występował na imprezach zamkniętych, między innymi przy promocji książki oraz na wernisażach wystaw malarstwa różnych epok. Koncerty tego typu wymagały przygotowania zupełnie nowych pieśni np.: tematyka książki związana z historią PRL wymusił wprowadzenie do repertuaru pieśni z tego okresu (np.: Pójdę na Stare Miasto, Polonez Warszawski, Miliony rąk, Autobus czerwony itp.), a wystawy arcydzieł malarstwa – przygotowanie m.in. „kolekcji” włoskich madrygałów, a na Dni Śródmieścia Warszawy przygotowałyśmy między innymi kilka popularnych piosenek przedwojennych, w tym repertuar Hanki Ordonówny.

nowy dyrygent

nowy etap ...

dużo pracy, śpiewu i uśmiechu na każdej próbie, a na koncertach i konkursach dobrze się dzieje ...

W listopadzie 2016 roku dyrygenturę chóru przejęła Joanna Krejzler, która jest w trakcie wyznaczania nowego kierunku dla rozwoju chóru. Po zamknięciu roku jubileuszowego koncertem twórczości Maestra Janusza Dąbrowskiego przygotowała chór do XIII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, gdzie chór został wyróżniony Srebrnym Pasmem, puchar ufundowany przez Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Mieczysława Żelazko. W maju 2018 roku na V Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Goniądzu chór otrzymał kolejne wyróżnienie - Srebrne Pasmo i Nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu w Mońkach. Przed zespołem kolejne lata pełne pięknej muzyki, nauki, występów dla słuchaczy.

grażyna, zofia, anna, krystyna, bożena, bogna, zyta, maryla, gaby, joanna, hanna, monika, ada, agata, małgorzata, sylwia, teresa, patrycja, nina, danuta, agnieszka, cecylia, alicja, magdalena, urszula, wanda, lorena, jagoda, aneta, zuzanna, celina, rita, karina, anatola, irena, katarzyna, róża, honorata, marta, greta, olga, aniela, barbara, łucja, dorota, iza, ewa, gabriela,

z archiwum chóru

Panis Angelicus

kompozycja: Janusz Dabrowski

dyrygent: Janusz Dąbrowski, akompaniament Jacek Weiss

solo:

Wiesława Romana Wójcicka - mezzosopran

Eleonora Kalicka - alt

Warszawo ma

muzyka: Aleksander Olszaniecki; słowa: Ludwik Starski

dyrygent: Janusz Dąbrowski

ave maria

dyrygent: Janusz Dąbrowski

ostatnio na występach